Genom tydliga krav på ansvarsfull produktion av soja kan varje företag och organisation vara med och bidra till minskad avskogning i Sydamerika och att vi kommer ett steg närmare att nå FN:s klimatmål om maximalt två graders global uppvärmning. Svenska Köttföretagen står bakom ansvarsförklaringen tillsammans med ett nätverk av svenska jordbruksproducenter, foderföretag, matproducenter och handelsföretag i hela kedjan från jord till bord och WWF. Läs mer här!
Målet med Handlingsplan Gris är att öka svensk grisproduktion. Inom målområde produktion är en av åtgärdspunkterna att utveckla svensk grisrådgivning. Målet är att de bästa 25 procenten av besättningarna i medeltal ska nå 30 producerade smågrisar per år till en maximal produktionskostnad av 550 kr per smågris. Målet ska vara uppfyllt år 2018.
Svensk Nöt och Lammproduktion är konkurrensutsatt med andra länder. Trots unik god djurvälfärd, friska djur och bland den lägsta antibiotikaanvändningen i världen. Trots detta präglas produktionen av krympande volymer.
Ett av HK Scan's varumärken för konceptproduktion är Piggham. Som en konsekvens därav byter vi namn på semindosen Hampshire DeLuxe till NG Piggham i månadsskiftet september - oktober.
Välkommen till vår monter C00:01 och prata framtidens köttproduktion! Vi har dagsprogram i vår monter med intressanta människor från hela branschen! Läs mer här om dagsprogrammet!
I måndags träffade Göran Holm och Hans Agné landsbygdsminister Sven Eric Bucht och överlämnade en 6 punktlista över viktiga områden som bör beaktas i en livsmedelsstrategi för att öka vårt lands konkurrenskraft.
Sjukdomen afrikansk svinpest anses nu vara etablerad i Baltikum och smittspridningen är inte under kontroll. Kommersiella besättningar har drabbats i Estland. Det är därför viktigt att vi har en hög medvetenhet om detta i våra svenska grisbesättningar.
Kees de Jong, 49, agronom från Täby, har utsetts till VD för Gård & Djurhälsan. De senaste 7 åren har Kees jobbat som affärsområdeschef för Hästnäringens Nationella Stiftelse. I denna verksamhet ingår Flyinge AB, Wången AB och Ridskolan Strömsholm AB. Senaste året har Kees även varit VD för Flyinge AB. Kees börjar sin anställning vid Gård & Djurhälsan den 1 oktober.
Kalla Faktas inslag igår fokuserade på de undantagsfall som finns i svensk djuruppfödning. Det är stor skillnad för djur att födas upp i Sverige jämfört med många andra länder. Svenska djur har ett bättre djurskydd och är friskare, vilket den mycket låga antibiotikaanvändningen är det bästa beviset på.
Passa på att ta del av vår kampanj på arbetskläder. Just nu har vi 50% rabatt på utgående modeller av arbetskläder. För beställning klicka här eller ring vår ordermottagning på telefon 010-130 89 30.
Svenska Köttföretagens hemsida samlar nyheter från hela branschen. Här kan du också läsa om vår världsledande svenska Djuromsorg under rubriken Schysst Kött.
I och med att Hörby seminstation läggs ned så blir det en stor förändring framförallt för de kunder som fått sin semin därifrån, både när det gäller rutiner kring beställning och leveranssätt.
Snart är sommaren och med den även flugorna.Passa på att ta del av vår flugmedelskampanj. Till och med den sista maj har vi 10% rabatt på hela vårt sortiment av flugbekämpningsmedel...