De nationella handlingsplanerna för svensk köttproduktion
Handlingsplan Gris, Nöt och Lamm, etapp 2, 2019 - 2021
I arbetet med att stärka svensk produktion av gris, nöt och lamm har branscherna enats om en långsiktig vision som sträcker sig till år 2030. Visionen är att kött från Sverige ska vara en del av världens hållbarhet.
För att uppnå målet har arbetet delats in i etapper. Under första etappen av arbetet med Handlingsplanerna för Gris, Nöt och Lamm har den övergripande målsättningen varit en ökad svensk produktion av gris-, nöt och lammkött. I etapp 2 så är den övergripande målsättningen ökad efterfrågan på svenskt kött för världens hållbarhet. Målet ska uppnås genom att hela värdekedjan jobbar tillsammans för att stärka målområdena hållbarhet, marknad och produktion & kvalitet.
Inom varje målområde har vi gjort ytterligare prioriteringar genom att speciellt lyfta klimat & kretslopp inom målområde hållbarhet, foodservice inom målområde marknad och rätt sortering & köttkvalitet inom målområde produktion & kvalitet. Genom att jobba mot 48 st delmål och genomföra 123 st åtgärder ska branscherna tillsammans bidra till att öka efterfrågan på kött från Sverige och samtidigt bidra till världens hållbarhet!
Här hittar du Handlingsplan Gris, Nöt och Lamm etapp 2
Referensgrupp Klimat & Kretslopp
Referensgrupp Rätt sortering & Köttkvalitet
Handlingsplan Gris, Nöt och Lamm, etapp 1, 2014 - 2018
Under våren 2014 tog dåvarande Landsbygdsdepartementet initiativ till att samla hela värdekedjans aktörer inom svensk grisproduktion där den gemensamma ambitionen var att ta fram en handlingsplan vars mål är att långsiktigt stärka den svenska grisproduktionen med en ökad produktion som följd.
I början av 2015 tog branscherna för nöt och lamm initiativ till att skapa en handlingsplan för respektive produktionsgren. Målsättningen med Handlingsplanerna för nöt och lamm är att öka den svenska produktionen av nöt- och lammkött. Arbetet med att ta fram Handlingsplan nöt och lamm har skett i arbetsgrupper, samordnade av Svenska Köttföretagen, där hela värdekedjans aktörer samt myndigheter har varit involverade.
Här läser du mer om Handlingsplan Gris
Här läser du mer om Handlingsplan Nöt
Här läser du mer om Handlingsplan Lamm
Aktiviteter
Statistikdatabas - En av åtgärderna i de nationella handlingsplanerna för gris, nöt och lamm är att utveckla statistikinsamlingen för ökad kunskap om hur marknaden fungerar och för att ge bättre grund för åtgärder hos såväl kommersiella som offentliga aktörer. Här hittar du den kontinuerligt uppdaterade informationen!
Media
2020
Hur går det med arbetet inom Handlingsplan etapp 2?
Ny hemsida för Handlingsplan Gris, Nöt och Lamm etapp 2
2019
Verkstad på riktigt inom Etapp 2
Det finns väldigt, väldigt mycket att ta tag i
Svensk köttproduktion - möjlighet snarare än problem
Nya planer ska öka efterfrågan på svenskt kött
Se filmen från lanseringen av Handlingsplanernas etapp 2
Svenskt Kött- för världens hållbarhet
2018
30 för 550: Erfa-träff med ekonomin i fokus
Viktigt att arbetet fortsätter
Positiva tongångar på köttseminarium
Köttråd och fortsättningen på arbetet med Handlingsplanerna, Lantbruksnytt
Hållbarhet ny riktlinje för köttbranschen
Man gör något bra för klimatet när man köper svenskt kött
Det ska kännas bra i magen att välja svenskt kött
2017
2017 - Ett enormt viktigt år för handlingsplanerna
Halvtidsavstämning för expertgrupperna
Strävar efter bättre koll på läget
Grundläggande kunskaper dammas av
Enkla insatser ger lovande resultat
Svensk expertgrupp hämtar inspiration i Finland
Expertgrupp på gårdsbesök i Finland
2016
Handlingsplan för köttproduktion
Livsmedelsstrategi och handlingsplan
Färdig plan för att utveckla nöt- och lammproduktion
Industri och forskningsinstitut jobbar tillsammans
30 för 550: Experter och Processledare på gång
Experter och processledare utsedda
Byggruppen hoppas på finansiering
Hoppfullt för export direkt till Kina
Uppföljning och benchmarking centralt för ekonomigruppen
På väg mot förbättrad fruktsamhet
”Det räcker inte med två bra år”
Obduktion ger underlag för att sänka spädgrisdödligheten
Produktivitetspengen - nav och satelliter
Förberedelser inför produktivitetspengen 2016
Vem kan bygga Sveriges bästa djurstall?
2015
Handlingsplan ska bli verkstad
Merbetalning för effektiva smågrisuppfödare
Produktivitetspengen – stimulans för ökad produktivitet